Skład książek dla dzieci jest równie istotny jak sama treść książki i ilustracje. Oferuję skład, dobór fontów, układ kolumn, łamanie tekstu, dobór formatu publikacji, wszystko aby książka wraz z ilustracjami prezentowała się na najwyższym poziomie. Nie ważne czy książka będzie szyta czy klejona, w twardej czy w miękkiej oprawie, zwykła czy kartonowa. Pomogę i doradzę przy każdym projekcie i na każdym etapie.
Wydawać by się mogło, że powyższy skład jest ładny, poprawny oraz na poziomie. Celowo zrobiłem kilka błędów, których nawet wprawne oko nie uchwyci. Spójrzmy bliżej na sam skład.
Niby wszystko wydaje się w porządku. Ale czy aby na pewno?
Poprawiłem co nieco i okazuje się,że sporo tego:
1- Brak kropek, wystarczy małe niedpoatrzenie. 2- Źle dobrany rozmiar fontu. 3- Nieprawidłowe rozmieszczenie grafik na marginesach. 4- Niepoprawna ogległość ilustracji z przypisem względem dwóch łamów tekstu. 5- Kering, światło i dzielenie wyrazów pozwala uniknąć zbyt dużego światła pomiędzy wyrazami. 6- Przypisy, nie dość, że nieoznaczone, to element graficzny dzielący przypisy, które znajdują się na marginesie umiejscowiony jest niedokładnie. 7- Brak spacji pomiędzy paginą i żywą paginą.
Nie są to zmiany kosmetyczne. Skład rządzi się pewnymi prawami, które są obowiązkowe aby publikacja była nie tylko ładna ale i zgodna z obowiązującymi standardami.
Przed wykonaniem składu należy osobiście przeprowadzić korektę autorską napisanego tekstu. Kolejna jest korekta oraz redakcja zewnetrzna. Jestem w stanie zapewnić ocenę, korektę oraz redakcję tekstu na profesjonalnym poziomie. Korektę oraz redakcję i ocenę tekstu pod względem merytorycznym, składniowym, interpunkcyjnym oraz gramatycznym zlecam zewnetrznie wykwalifikowanym osobom.
Na czym polega skład i dlaczego jest taki ważny?
Po korekcie oraz redakcji tekst można złożyć. Najważniejszymi elementami jest wybór formatu. Wiąże się on z liczbą stron, wymiarami stron. Te są bezpośrednio związane ze stopniem pisma oraz układem typograficznym. Dodatkowo dochodzi szerokość łamu oraz liczba znaków w wierszu. Ścisłe powiązanie w tym wypadku ma interlinia, odstępymiędzywyrazowe oraz światła międzyliterowe- wysokość x oraz szerokość kroju pisma- główne składniki kroju pisma.
Wyjściowe formaty publikacji to: 1:2, 8:15, 5:8, 3:5, 2:3, 1:√2 , 3:4, 4:5, 8:9, 1:1. Wysokość zawsze przed szerokością. Duże, wąskie publikacje są nie tylko trwalsze ale i praktyczniejsze. Wąskie publikacje stwarzają problemy związane z szerokością kolumny i marginesem. Zbyt szeroka kolumna pogarsza czytelność tekstu. Warto przed wyborem formatu zasięgnąć opinii drukarni, niestandardowe formaty dają dużo odpadów z arkuszy drukarskich i wzrasta cena wydruku.
Bardzo proszę nie składać książki samemu lub nie nanosić swoich zmian. Efekty mogą być mało zadowalalające. Tym bardziej tekst powinien być dostarczony po korekcie aby nie robić ponownie składu.
Skład jest procesem ciągłym od a do z. Nie można go przerwać oraz robić na raty lub nie kończyć. Poprawki składu są niezwykle istotne, coś może uciec. Tym bardziej należy zlecić całośc jednej osobie oraz konsekwentnie trzymać się wcześniej ustalonych założeń projektu. Nie można zmieniać w trakcie pracy kroju pisma, formatu ani innych składowych. Pierwsze ustalenia i próbne makiety, które zostały zaakceptowane są wiążące.
Od czytelności pisma decyduje wiele czynników, wielkość czcionki jest decydująca ale nie najważniejsza. Wszystkie elementy jak odstępy międzywyrazowe, interlinia, szerokoiść łamu, wyrównanie, krój są równie ważne.