Witam Cię serdecznie i cieszę się, że tu jesteś. Jeżeli szukasz profesjonalnych ilustracji dla dzieci, to odpowiednie miejsce. Współpracuję na różnych zasadach jednak są pewne podstawowe kroki, które trzeba wykonać i przygotować się do projektu. Warunki współpracy mają na celu pomóc w komunikacji, wyjaśnić i sprecyzować zasady pracy nad ilustracjami, i etapami współpracy, aby wszystko było jasne i przejrzyste. Pomogę też sprecyzować Państwa oczekiwania i wyjaśnię co jest potrzebne poza pomysłem i tekstem aby wydać książkę. Wydanie książki czy gry planszowej, to temat nie tylko kreatywny ale komercyjny, spełnienie marzeń, pozostawienie po sobie śladu, a zatem musi być zrobione w pełni profesjonalnie. Ostatnie zrealizowane projekty znajdują się w linku poniżej.

Podzieliłem wszystkie informacje na najważniejsze etapy oraz podstawowe zagadnienia.


Podstawowe zagadnienia:

I. Ceny za ilustracje.
II. Brief i ustalenie ilości prac.
III. Termin wykonania ilustracji.
IV. Umowa.
V. Przebieg prac.
VI. Poprawki.
VII. Oddanie projektu.
VIII. Prawa autorskie.
IX. Dodatkowe ilustracje.
X. Przeróbki na potrzeby drukarni.
XI. Porady związane z drukiem.
XII. Najważniejsze.

XIII. Kontakt

XIV DoświadczenieI. Ceny za ilustracje.

Ceny za ilustracje ustalane są indywidualnie i wiążą się z zastosowanym stylem, liczbą detali, stopniem skomplikowania ilustracji, zakresem prac oraz zapoznaniem się z briefem klienta.


Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z pracami w moim portfolio, aby wiedzieć jakich ilustracji możemy oczekiwać.

AKTUALNIE ZREALIZOWANE PROJEKTY ZNAJDZIESZ TU


Gdy już wiemy, że te ilustracje są tym czego szukamy możemy zapytać o wycenę.

Wycena każdego projektu jest inna i zależy od kilku czynników. Cena różni się w zależności od ilości, wielkości i stopnia skomplikowania ilustracji, okładki, składu i najlepiej uzgodnić tą kwestię mailowo. Mogę przesłać orientacyjną wycenę ilustracji całostronnych, dwustronnych, ozdobnych oraz okładki na podstawie wcześniej zrealizowanych projektów w formie widełek cenowych. Proszę zapytać mailowo. Aby przygotować wycenę indywidualną „na sztywno”muszę zapoznać się z informacjami o projekcie.W tym celu proszę czytać dalej 🙂


Ilustracje dzielimy na kilka typów.

Ze względu na objętość: Są to ilustracje rozkładówkowe, całostronne, 1/2 strony, 1/3 strony. Pozostałe mniejsze ilustracje są to ilustracje dodatkowe, uzupełniające oraz ozdobnikowe. Warto podać informację jakich ilustracji potrzebujemy przy pytaniu o wycenę, może to znacznie obniżyć koszt oraz pomóc w planowaniu składu.


Ilustracje dzielimy ze względu na dużą i małą ilość szczegółów. W książkach dla dzieci, gdzie planujemy większą ilość ilustracji nie trzeba skupiać się na dużej ilości detali. Możemy zaplanować kilka ilustracji z większą ilością detali, a w pozostałych zastosować ich mniej. W przypadku gdy planujemy mniejszą książkę oraz kilka ilustracji rozkładówkowych oraz kilka całostronnych można sobie pozwolić aby zaszaleć ze szczegółami. Ilustracje nie mogą rozpraszać odbiorcy dlatego przemyślenie i zaplanowanie ilości ilustracji i ilości detali na ilustracjach jest bardzo ważne. Nie należy wszędzie upychać ozdobników i wypełniaczy. Nie jest to ani ładne, ani tym bardziej porządane. W książce najważniejszy jest tekst, nie przesycenie detalami (Chyba, że mówimy o książce obrazkowej tzw picture book lub Wimmelbuch 🙂

Projekt postaci w przypadku ilustracji jest jedną z podstawowych i pierwszorzędnych rzeczy gdy mamy do czynienia z głównym bohaterem książki. Jako ilustrator tworzę postać po zapoznaniu się z tekstem według swojej wizji. Jeżeli postać ma posiadać jakieś unikalne cechy lub mam zaprojektować postać według wytycznych klienta, procedura ilustracyjna ulega zmianie. W takim wypadku należy najpierw zaprojektować postać. Projektując postać, która jest głównym bohaterem w całej książce- serii, tworzę szkice, które wymagją zaakceptowania. Do wyboru są trzy szkice, z którego klient wybiera jeden, następnie postać jest kolorowana i przedstawiona w formie gotowej ilustracji. Preferuję wolną rękę w stosunku do projektowania postaci, jednak niektórzy mają swoje sprecyzowane wizje. Warto o tym wspomnieć podczas rozmowy.

projektowanie postaci


II. Brief i ustalenie zakresu prac. Przed każdym zleceniem, jego wyceną oraz rozmowami na temat projektu wymagam briefu z wytycznymi. Jeśli dysponują Państwo wyłącznie samym tekstem mogę pomóc określić objętość książki, ilość ilustracji i zakres prac. Brief można dosłać gdy omówimy projekt.

Sposób konstruowania briefu:

*zakres prac, (ilustracja, skład, okładka, przygotowanie do druku ),

 • ilustracje-oczekiwana lub przewidywana ilość( mogę pomóc określić)
 • skład tekstu i layout stron (jeśli jest gotowa makieta proszę o przesłanie)
 • okładka
 • elementy składowe okładki i projekt graficzny z layoutem (kody, loga, opis)
 • Projekt graficzny publikacji (strona tytułowa, stopka redakcyjna, numeracja stron, spis treści)
 • przygotowanie do druku (publikacja gotowa do wydruku na podstawie wytycznych z drukarni)
 • materiały promocyjne
 • animacje
 • Przeróbki i modyfikacje na etapie produkcji
 • Prawa autorskie: przekazanie pełnych praw majątkowych lub licencja na czas ograniczony lub nieograniczony, tantiem od sprzedaży.

INNE:

 • korekta i redakcja tekstu- zlecana zewnętrznie (poprawki gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne, składniowe, językowe, logiczne- nie ingeruje w samą treść)
 • Recenzja książki (zlecana zewnętrznie grupie recenzentów oraz pisarzy i literaturoznawcom, dzięki niej dowiesz się czy książka jest warta publikacji)
 • Korekta merytoryczna (zlecana zewnętrznie – zmienia treść książki i silnie ingeruje w ciąg zdarzeń i całą fabułę- poprzedzona jest recenzją książki- przeprowadzana przez wykwalifikowanego pisarza i zlecana zewnętrznie zawiera w sobie korektę i redakcję oraz recenzję. Czasami książka jest pisana na nowo)

*format książki (mogę pomóc określić, gdy nie są Państwo pewni),

*dane techniczne z drukarni ( spady, marginesy- strefy bezpieczne, format kolorów, profil kolorów, makieta okładki, szerokość grzbietu, przesunięcia środka, linie cięcia)

*liczba ilustracji (orientacyjna lub dokładna, której oczekujemy) Minimalna liczba i lustracji przy której podejmuję współpracę to 10 ilustracji. Warto mieć to na uwadze przy ustalaniu szczegółów współpracy.


*tekst w formacie pdf lub w Wordzie, – makieta projektu ze składem (jeżeli brakuje składu wykonuję również skład), tekst musi być w finalnej wersji, po korekcie oraz zredagowany aby nie wprowadzać poprawek po etapie tworzenia layoutu stron lub co gorsze przy zakończeniu współpracy lub tuż po niej.

*określenie czego oczekujemy na ilustracji- dokładny opis lub szkice-rysunki. Jeżeli mam sam zilustrować wg swojego pomysłu (co preferuję–proszę zaznaczyć)

*wybór stylu wykonania ilustracji. (Preferuję styl w którym tworzę od dłuższego czasu)

*określenie czy tło ma być pełne, szczegółowe, brak tła,

*określenie czy okładka ma być ilustracją czy pełnym projektem graficznym z layoutem oraz z projektem graficznym (kody, recenzje, sponsorzy, tytuł). Oraz prośba o przesłanie wraz z briefem materiałów i wytycznych: miejsce umieszczenia elementów, elementy graficzne, kod ISBN, sponsorzy, opis na 4 stronę okładki, makieta z drukarni z wymiarami grzbietu, zawijkami tzw rozrys okładki.

*przesłanie treści stopki redakcyjnej, dedykacji oraz innych elementów.

*określenie szczegółowości ilustracji, ilości detali- dużo czy mało detali, opisy i referencje.

*czy będą infografiki, inne obrazki,

*podanie terminu na kiedy wymagane jest ukończenie ilustracji,

*Prace referencyjne- grafiki i ilustracje, które widzimy w naszej książce, które nam się podobają (dobrze jest znać gust drugiej osoby).

W skrócie, brief są to oczekiwania w stosunku do Dzieła. Początkowy brief do wyceny w formacie Word powinien zawierać wyżej wymienione elementy. Przy podjęciu współpracy oraz zleceniu prac wymagam ponownie przesłania pełnego briefu w formie Word uzupełnionego o wszystkie kluczowe informacje pozwalające na stworzenie projektu książki. Jest on cyfrowym załącznikiem do umowy.

Pomocne może okazać się zapoznanie się z innymi książkami oraz zaplanowanie briefu uwzględniając wszystkie elementy składowe książki. Proszę pamiętać że książka to nie tylko tekst, ilustracja i okładka.

Dzięki tym wszystkim informacjom, wiem jakie są państwa oczekiwania. Mam szansę zapoznać się z tekstem i wczuć się w historię. Mogę określić końcową indywidualną wycenę.


Bardzo proszę o przesłanie briefu drogą mailową w formie pdf lub pliku word. Wszystkie dodatkowe informacje odnośnie projektu, ilustracji, zakresu prac i oczekiwań, które są przekazywane w formie telefonicznej, SMS, fb, instagram nie są briefem. Często też jest tak, że różne pomysły potrafią zrodzić się pod wpływem impulsu lub z powodu braku przygotowania oraz wiedzy i są dosyłane na etapie prac. Stąd powyższy opis oraz prośba aby brief był przemyślany. Ważne aby brief był kompletny, a wymagane materiały oraz zakres prac ujęty i spisany. Bez sprecyzowanych oczekiwań zapisanych w briefie wszystkie dodatkowe przeróbki, modyfikacje i dodatki, które są przekazywane rozmaitą drogą po podpisaniu umowy, w trakcie trwania projektu lub po jej ukończeniu są dodatkową pracą. Zmiany gotowych ilustracji lub ciągle zmiany szkiców, dosyłanie nowych materiałów, zmianę zakresu prac o dodatkowe funkcjonalności, rozszerzanie projektu o kolejne strony, przesyłanie zmodyfikowanego tekstu książki w trakcie prac lub zmiany w składzie tekstu i layoutu stron po jego akceptacji musi wynikać bezpośrednio z briefu. To bardzo ważne.

Co jest potrzebne aby stworzyć książkę z ilustracjami od A do Z gotową do wydruku?

Są to poza tekstem: ilustracje, skład tekstu, okładka, projekt graficzny publikacji, projekt graficzny okładki, przygotowanie do druku. Realizuję całość lub część prac według ustaleń z klientem, briefu oraz umowy.


III. Termin wykonania ilustracji uzależniony jest od obecnego nakładu pracy, który muszę zrealizować. Przybliżony termin mogę podać mailowo lecz może on ulec zmianie przed podpisaniem umowy. Przeważnie termin realizacji przesuwa się, gdy nie jest zarezerwowany umową dłużej niż tydzień. Istnieje możliwość, że pomimo wstępnych deklaracji terminu realizacji nie będę w stanie zrealizować negocjowanego zlecenia z powodu braku kontaktu, podpisanej umowy, braku briefu lub braku akceptacji wstępnej wyceny.


Proponuję zapytać o dostępność i termin przed pytaniem o wycenę.


IV. Umowa.

Gdy otrzymam brief, prześlę wycenę oraz określę termin realizacji, które zostaną zaakceptowane przez Zamawiającego, przysyłam ogólny wzór umowy.


Pracuję na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem majątkowych praw autorskich do ilustracji lub licencją na czas określony. Zamawiając ilustracje zamawiający jest w pełni chroniony i posiada pełnię praw majatkowych do sprzedaży i dysponowania ilustracjami, które u mnie zamawia. Przy podpisaniu umowy oraz wpłacie zaliczki termin realizacji, który ustalimy nie ulega zmianie. Masz pewność że wykonam ilustracje i nic się nie przesunie w czasie. Umowę przesyłam mailem. Proszę poprosić o wzór.


V. Przebieg prac.
Po otrzymaniu briefu, tekstu po korekcie, określeniu ilości prac, stylu, dokonaniu wyceny, oraz podpisaniu umowy rozpoczynam pracę wg deklarowanego terminu. Wykonuję makietę książki, dobieram krój pisma, tworzę skład tekstu, layout stron i przesyłam do akceptacji. Następnie tworzę szkice głównych postaci, szkice pierwszych planowanych ilustracji, które są naniesione na strony ze składem i layoutem i wysyłam do akceptacji. Każdy stworzony szkic ilustracji wysyłam do wglądu i akceptacji. Po akceptacji przechodzę do kolorowania ilustracji, a po akceptacji do tworzenia kolejnej ilustracji. Istnieje możliwość naniesienia zmian w szkicach zanim zacznę kolorować ilustracje. Po stworzeniu ilustracji lub ilustracji i składu wysyłam pliki do klienta w formacie png lub pdf 70dpi do wglądu. Istnieje możliwość naniesienia zmian w gotowej ilustracji jednak jest to płatne dodatkowo stąd większe zmiany nanoszę na etapie szkicu. Po ukończeniu wszystkich ilustracji i akceptacji przesyłam wszystkie gotowe pliki w formacie pdf (Png, psd, tylko na wcześniejszą prośbę klienta) i profilach kolorystycznych (RGB lub CMYK do druku) oraz w rozdzielczości 300 dpi.


Postępy prac można śledzić na bieżąco. Po każdej skończonej ilustracji, stronie lub szkicu opisuje postęp prac oraz to, co zostało zrobione. Komunikacja i akceptacja prac przebiega drogą mailową i w związku z tym powinna być na tyle sprawna aby nie opóźniać przebiegu pracy. Opóźnieniem pracy może być np odpisywanie co dwa trzy dni lub nieprzygotowanie do projektu i dosyłanie materiałów lub zmiana wizji. Ważne aby współpracując obydwie strony były zaangażowane dlatego proszę o sprawny kontakt podczas prac nad projektem książki i wcześniejsze przygotowanie briefu oraz materiałów. Brak odpowiedzi na maile, brak informacji o niemożliwości kontynuowania współpracy oraz brak opłacenia któregoś z etapów pracy dłużej niż 5 dni uznaję za zdarzenie losowe. W razie problemów i zdarzeń losowych praca zostanie przesunięta na późniejszy termin, a umowa aneksowana na dogodny przez osobę Zamawiającą termin.


VI. Poprawki.

Poprawki w przypadku ilustracji są to zmiany, które wynikają z briefu.

Darmowe poprawki:

Przy tworzeniu projektu postaci:
Limit poprawek szkicu : 2poprawki, poprawki gotowej ilustracji : 1 poprawka.

Przy tworzeniu ilustracji do książki: Poprawki związane z briefem nanoszę na szkicach. Po akceptacji szkicu zmiany w gotowej ilustracji są do indywidualnego ustalenia.

Zmiany i dodatki związane ze zmianą formatu książki w trakcie trwania prac, zmianą spadów, szerokości grzbietu (związane ze zmianą drukarni) lub dosyłaniem nowych materiałów nie przesłanych przed rozpoczęciem pracy i nie ujętych w umowie oraz zamawianie nowych ilustracji ponad te ujęte w umowie, zmianą tekstu w książce, przesyłanie dodatków i modyfikacji, zmiany szkiców oraz gotowych ilustracji, dodatkowe ilustracje oraz uzupełnienia, wprowadzam po indywidualnych ustaleniach na życzenie Zamawiającego, stąd tak ważny jest brief oraz określenie oczekiwań i wymagań na początku pracy. Patrz punkt X. Staram się unikać projektów pełzających, których ukończenie nie zależy ode mnie jednak zdarza się, że potrzebne są prace graficzne i projektowe tuż po ukończeniu projektu lub nawet kilka miesięcy po oddaniu plików. Mam na myśli zwłaszcza tekst na 4 stronę okładki, dodatkowe ilustracje, nr ISBN, które trzeba umieścić na okładce. Prace te może wykonać grafik lub osoba odpowiedzilana za DTP. Wszystkie dostępne elementy książki rozmieszczam podczas prac nad książką dlatego muszę otrzymać je wraz z briefem lub najpóźniej przed zakończeniem ostatniej ilustracji do książki. Brak materiałów, wiąże się z zamknięciem projektu w takim stanie na ile pozwalają dostępne materiały.


VII. Oddanie projektu i zakończenie współpracy.

Oddanie projektu następuje po jego ukończeniu, według umowy, stworzeniu wszystkich elementów zawartych w umowie oraz briefie (ilustracje, skład tekstu, okładka, projekt graficzny, layout okładki, przygotowanie do druku, elementy składowe książki).


Projekt należy pobrać z chmury OneDrive bezpośrednio po zakończeniu współpracy, w ciągu 5 dni, oraz wykonaniu zakresu prac, który jest określony w umowie. Zakończenie zlecenia następuje z chwilą eksportu plików PDF 300 dpi CMYK. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pobrać szkice lub inne materiały z dysku OneDrive. Projekt można pobrać zarówno podczas trwania współpracy oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Jeśli potrzebują Państwo więcej czasu aby pobrać projekt należy o tym poinformować podczas wysłania gotowego projektu książki. Jeśli projekt wymaga dodatkowych prac to należy pobrać wersję finalną oraz tą po dodatkowych pracach. Oceny projektu pod względem technicznym, wizualnym oraz pod względem zgodności z briefem należy dokonać w ciągu 4 dni od pobrania gotowego projektu. Brak informacji w przeciągu 4 dni jest równoznaczne z potwierdzeniem odebrania projektu bez zastrzeżeń. Jeśli potrzebują Państwo więcej czasu aby ocenić projekt, proszę o informację.


Projekt oddaję w jakości 300 dpi. Podglądowe prace w trakcie ilustrowania mają 70 lub 144dpi, w formacie pdf oraz w formacie png. Plik pdf jest edytowalny- tekst oraz ilustracje są osobno. Plik PDF jest przygotowany do druku.


Ewentualne dodatkowe prace zlecone przez klienta wykonuję na podstawie nowej umowy lub rachunku. Należy zakomunikować taką potrzebę odpowiednio wcześniej. Niektórzy zamawiają ilustracje uzupełniające na podstawie nowej umowy lub zamawiają dodatkowe prace np grafiki reklamowe, ponowny skład tekstu, modyfikację tekstu po kolejnej korekcie, modyfikację szerokości grzbietu. Czasami wynika potrzeba aby przerobić projekt, wynika to z nieuwagi i przesłaniu niepełnych informacji lub niekompletnych materiałów na etapie briefu. Przy zakończeniu współpracy istnieje możliwość aby dodać tekst, zmodyfikować wcześniej zaakceptowany tekst, dodać stopkę redakcyjną, kod ISBN, opis książki na 4 stronie okładki lub wykonać inne prace, które nie były ustalone, ujęte i dosłane wraz z briefem. Prace te nie są częścią umowy i wyceniane są osobno. Projekt jest ukończony z chwilą ukończenia wszystkich prac z pierwotnego briefu oraz materiałów przesłanych wraz z nim. Stąd tak ważny jest brief.


Kontakt po ukończeniu projektu oraz tworzenie nowych zleceń, dodatków do projektu uzależnione jest od ilości pracy którą mam do zrealizowania. Proszę pamiętać, że w trakcie pracy nad Państwa projektem jestem w pełni zaangażowany. Po realizacji projektu angażuje się w kolejne projekty i w związku z tym nie zawsze mogę zrealizować dodatkowe prace tak szybko jak podczas prac nad Państwa książką.


VIII. Prawa autorskie oraz pokrewne.
Odbierając wykonane przeze mnie ilustracje mają Państwo pełne prawa do sprzedaży, kopiowania, udostępniania na wszystkie możliwe platformy wykonanych przeze mnie ilustracji przy czym ja nie posiadam do ilustracji żadnych majątkowych praw.


IX. Dodatkowe ilustracje.

Jeżeli w trakcie pracy wyniknie potrzeba stworzenia dodatkowych ilustracji lub gruntownej modyfikacji zaakceptowanych ilustracji, a nic nie stoi na przeszkodzie aby je wykonać, to chętnie się tego podejmę. Wystarczy zakomunikować taką potrzebę, a wspólnie znajdziemy rozwiązanie.


X. Przeróbki na potrzeby drukarni. Jeżeli istnieje taka potrzeba i zbyt późno podejmą Państwo rozmowy z drukarnią istnieje prawdopodobieństwo, że trzeba będzie zmieniać spady, wielkość grzbietu książki, dodawać strony, zwiększać zawijki. Warto przed zleceniem ilustracji i składu zapytać drukarnię o ich wymagania, szablony i podejście do projektów książek drukowanych (spady, marginesy, profil kolorów, fonty, zozrys okładki, rozrys okładki). Przerabianie projektu po jego rozpoczęciu wydłuża pracę i generuje dodatkowy koszt związany ze zmianami dlatego drukarnię wybieramy przed rozpoczęciem projektu.


XI. Pomagam w określeniu formatu książki na początku współpracy oraz analizie kolorów z drukarni tzw proffow książki tuż przed drukiem. Pomogę na każdym etapie jeżeli zaistnieje taka potrzeba.


XII. Wymagam zaakceptowania regulaminu przed kontaktem.

Zastrzegam rozwiązanie umowy przy braku wpłaty zaliczki w terminie 7 dni od podpisania umowy. Nie akceptuję zmian briefu w trakcie pracy dlatego proszę o przemyślenie wytycznych przed podpisaniem umowy. Zmiana liczby ilustracji, tekstu, dodawanie detali oraz nowych wizji w trakcie pracy ma wpływ na cały projekt, czas oraz cenę. Nie akceptuję tworzenia nowych ilustracji, wprowadzania zmian, dodatków i wliczania tych prac w poczet wycenionego wcześniej projektu na podstawie wytycznych i briefu.

Jeżeli z jakichś powodów nie mogą państwo ukończyć projektu i chcą przerwać współpracę w trakcie zleconych prac, wtedy zwracam niewykorzystaną zaliczkę proporcjonalnie do ilości niewykonanej pracy. Proszę aby informować wcześniej o nieoczekiwanych sytuacjach, które komplikują ukończenie projektu.

Brak opłacenia któregokolwiek z etapów zlecenia pomimo przypomnień mailowych w terminie 3 dni od wystawienia rachunku skutkuje przerwaniem pracy oraz przesunięciem jej na inny termin.


XIII. Kontakt: ilustracje.daniel.wlodarski@gmail.com

Bardzo proszę o odpowiadanie na korespondencję w jednym wątku. Gdy liczba wiadomości przekroczy 100 wiadomości zakładamy nowy wątek. Łatwiej pracować gdy skrzynka mailowa nie wygląda jak skrzynka spamu, a wszystkie wiadomości są w jednym miejscu. Dzięki temu nic nie umknie i nie zostanie pominięte.

Daniel Wlodarski

XIV

Kto mi zaufał:

Wimmelbook