Czym i jak zacząć rysować?

Cześć. Dziś opowiem o sprzętach i narzędziach do rysowania.

Ołówki, kredki, farby, tablety. Co tak naprawdę wybrać i jak się tym posługiwać.

STRONA GŁÓWNA

Długopis i ołówek

Standardowe dostępne pod ręką materiały ma każdy. Ołówków i długopisów nie brakuje. Na początek wystarczy w zupełności, na szkic, bazgranie, mazanie, po kartkach tych od zeszytu i drukarki. Zawsze znajdzie się również trochę czasu. Najlepszy sposób na trening to spontaniczne, szybkie rysunki. Zacznijmy od przerysowania czegoś łatwego jak zdjęcie z neta czy przedmiot z najbliższego otoczenia. Jeżeli chcecie możecie wykonać ilustracje do książki, którą ostatnio przeczytaliście.

Jeżeli chcemy iść dalej bo spodobało nam się szkicowanie możemy spróbować kredek, pióra, tuszu, akwareli. 


Tanie kredki, akwarele, tusz.

Kiedy już wiemy, że rysowanie jest dla nas wypróbujmy różnych narzędzi.
Tanie kredki to nie te z marketu. Aby się nie rozczarować polecam: Kredki akwarelowe Koh-i-Nor Mondeluz są tanie, mają świetne barwy, miękki grafit i możliwość kolorowania na mokro i sucho. Ich cena waha się od 70 do 100 zł. Polycolory tej samej firmy mają intensywniejszą barwę, ładnie się mieszają i są wodoodporne. Mamy jeszcze Kredki Derwent Cokoursoft, Derwent Artist oraz wiele innych. O każdych warto co nieco poczytać.

ilustracje dla dzieci

Akwarele

Jeżeli chodzi o akwarele to do wyboru mamy akwarele Winsor & Newton (Professional), Daniel Smith, Schmincke (linia studencka Akademie i profesjonalna Horadam), Sennelier, M. Graham, Daler Rowney, Białe Noce (White Nights) rosyjskiej firmy Newska Palitra, o żywych nasyconych kolorach. Mamy także dwie polskie firmy produkujące akwarele: Karmański (założona w XIX wieku przez ucznia Jana Matejki) i Renesans. Osobiście polecam Karmańskiego oraz Renesans. Najlepsze akwarele są w kostce. 

Tusz

Tusz, który jest najlepszy na początek to ten w cienkopisach. Ważne aby był wodoodporny, jeżeli zechcemy pomalować naszą pracę np akwarelami. Polecam cienkopisy Pigma Micron Sakura, oraz Farber Castell.
Technika w każdym przypadku jest inna. Sami musimy przetestować jak maluje się akwarelą, koloruję kredkami, cienkopisem, promarkerami. 

ilustracje do książek


To wspaniałe móc przebierać w rozmaitych narzędziach, papierze, testować cała masę przyborów. Musimy w końcu znaleźć swoje ulubione narzędzie i medium. Aby wykonywać grafikę, ilustracje do książek czy malować obrazy trzeba mieć pewne rozeznanie. Testowanie niesie mnóstwo frajdy. Nie we wszystkim musimy być dobrzy, niektóre techniki czy media mogą nam nie podpasować. Warto eksperymentować bo skoro akwarelą jest nam bliska możemy wypróbować malowania kawą. Serio, sami zobaczcie co zmalowałem. 

ilustrator książek dla dzieci

Poza technikami klasycznymi mamy do dyspozycji również techniki cyfrowe, równie ciekawe z powodu ogromnego wyboru urządzeń, programów graficznych, pędzli, szczotek i tekstur. 
TabletJaki tablet będzie najlepszy? Urządzenie wskazujące czy z dotykowym interaktywnym ekranem piórkowym? 

Tablet

ilustracje dla dzieci

Odpowiedź na to pytanie jest jest jedna. Nie przepłacamy. Tablet to droga inwestycja a do tego i tak musimy zaopatrzyć się w program graficzny w abonamencie lub płatny jednorazowo. Polecam programy: Krita, Affinity Designer, Photoshop, Sketchbook. Obsługa każdego jest inna. Trzeba również oswoić się z naszym tabletem wskazującym. Podczas gdy ręką z piórkiem przesuwa się po powierzchni tabletu nasz wzrok musi być skierowany na monitor. Osobiście nie mam z tym problemu jednak wielu osobom to przeszkadza. Co do urządzenia wskazującego, bezsprzecznie króluje Wacom. Ceny zaczynają się od 150 zł. Program graficzny to wydatek od 0zl za darmową wersję do 200 zł za Affinity. 
Jeżeli szukamy tabletu z wyświetlaczem na próbę polecam firmę Huion. Ich urządzenia cieszą się dużym zainteresowaniem ale ceny zaczynają  się od około 1000zł. Pocieszeniem może być fakt, że konkurencja jest droższa. Niestety każdy wacom, surface czy ipad będzie lepszy od huiona, to tak dla ostudzenia zapału. 

Telefon?

ilustracje dla dzieci

Co zatem innego? Telefon? Świetnie sprawdzi się Samsung Galaxy Note, który w zależności od modelu kosztuje od 800 zł i można zabrać go ze sobą i rysować wszędzie. 

Opiszę go w kolejnej części bloga. Przetestujemy jego możliwości, prędkość ilość warstw, narzędzia. 
STRONA GŁÓWNA

ilustracje dla dzieci

www.ilustracjedladzieci.com

ilustracje dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *