Jaki tablet do rysowania?

Jaki tablet wybrać

Pewnie każdy stanął kiedyś przed wyborem swojego pierwszego tabletu do rysowania. Ale co wybrać?

***Strona główna bloga***

Jaki tablet do rysowania, które urządzenie będzie najlepsze, jaki program kupić. Kiedyś wybór był prosty ale aktualnie mamy całą gamę możliwości. Ekranowy, czy bez ekranowy? Wacom, Ipad, Surface, Huion, Xp-pen. Z własnym systemem czy podłączony do komputera?

Na pozór wybór jest trudny. Tablet do rysowania musi być mobilny, tak jak mobilne są kredki i kartka papieru. Chcemy rysować w kuchni, w pokoju, na wyjeździe. Wszystkie tablety ekranowe i wskazujące (te czarne) podłączane do komputera nie spełniają tych kryteriów. Ponadto wybór programów na Windows lub mac przyprawia o ból głowy. W przypadku tabletów wskazujących tu wymagane jest rysowanie po tablecie i patrzenie w monitor. Synchronizacja ręka, oko jest niewygodna. Tablety ekranowe podłączane do komputera rozwiazują ten problem. Jednak brak mobilności przekreśla według mnie ten wybór.

Jaki tablet do rysowania

Pozostają tablety ekranowe z własnym systemem. I tu mamy wybór: Wacom czy Ipad. Wybór jest prosty. Cena Ipada jest niższa, a jego możliwości w stosunku do Wacoma są o wiele większe. Dodatkowo łatwość obsługi, prosty i intuicyjny program do rysowania Procreate przesądzają o sukcesie Ipada, nie umiejszajac wacomowi mobile studio za 17000 zł, jednak cena powala.

Ipad wraz z folią Moshi i ołówkiem Apple Pencil oferuje wrażenia jak podczas rysowania po kartce papieru. Program Procreate kosztuje niewiele i płaci się za niego raz, jest prosty i intuicyjny. Ipad jest poręczny i niewiele waży. Są do niego stojaki, które uprzyjemnią pracę. Ipad to prawdziwa maszyna do rysowania, wykonanie tabletu stoi na najwyższym poziomie, a sam program graficzny działa płynnie i daje mnóstwo frajdy.

Jaki tablet do rysowania?

Jaki Ipad wybrać? To zależy od zasobności portfela. Najtańszy tablet to wydatek rzędu 800 zł, iPad 9 generacji to już koszt od 1500 do 2100 zł, Ipad pro to już narzędzie dla profesjonalistów lecz wyglądem i funkcjonalnością nie różni się zbytnio dla niewprawionego rysownika, z kolei dla wprawionego to ogromna różnica. Na początek wystarczy coś taniego z Apple pencil 1 generacji. Gdy rysowanie nam się spodoba i będziemy się rozwijać w tym kierunku, lub jeśli nas stać to śmiało możemy pozwolić sobie na Ipad pro 11 za 4500 zł z Apple pencil 2 generacji.

Ipady różnią się parametrami takimi jak rozmiar wyświetlacza, ilość RAM, procesor, zastosowany wyświetlacz, odwzorowanie kolorów, obsługa Apple Pencil 1 lub 2. Z pewnością na początek każdy wybór będzie dobry, lepszy od innego typu tabletu. Napiszę to dosadnie: Nie ważne jaki ipad byle by był to Ipad.

Ja używam:

iPad 10.5 inch 2018 125 ram, Apple pencil 1 gen cena 1800 zł

ipad pro 11 inch 2020 256 ram, Apple pencil 2 gen cena 3700 zł

Gdybym miał porównać to Ipad jest jak samochód, tablet Huion, Xp pen, to skuter i motor. Tablet bez wyświetlacza jest jak rower, Wacom jest jak TIR. Brak umiejętności rysowania kredkami, ołówkiem i farbami to brak umiejętności chodzenia więc lepiej nauczyć się chodzić zanim wsiądziemy do samochodu, i o tym należy pamiętać rozważając zakup tabletu. Nie chcemy przecież zabierać frajdy z odkrywania i zdobywania umiejętności kupując Mercedesa, którego nie będziemy potrafili wykorzystać i będzie stał w garażu. Musimy czuć frajdę ze spacerów, bezpiecznie przechodzić przez pasy, znajć znaki drogowe i zasady ruchu drogowego. Gdy to będzie za mało wtedy kupmy Ipada aby wejść na wyższy poziom i zdobyć nowe doznania.

Jaki tablet wybrać

Co polecam poza Ipadem, Apple Pencil. Jest to folia Moshi, która nie zdziera końcówek Apple Pencil oraz podstawka do rysowania Sketchboard Pro.

O czym należy pamiętać decydując się na zakup?

Ilość miejsca od 16 GB do 1TB. Ilość miejsca jest bardzo ważna. Przy minimalnej ilości miejsca mamy ograniczone możliwości przechowywania naszych rysunków.

Wyświetlacz. Napiszę krótko, im tańszy i słabszy model tym gorszy wyświetlacz co nie znaczy że są złe. Produkty Apple to zawsze małe dzieła sztuki. To samo tyczy się procesora i pamięci RAM. Od 2 do 16Gb to spora różnica. Im większa pamięć RAM tym większa dostępna ilość warstw przy rysowaniu i rozmiar projektu.

Ceny:

Najtańszy ipad to koszt 850 zł
https://allegro.pl/oferta/tablet-apple-ipad-9-7-6th-a10-2gb-32gb-a1893-12797492731

Ipad pro 10.5 koszt 1500 zł
https://allegro.pl/oferta/ipad-1-pro-64gb-wybor-kolorow-klasa-a-11959340149

Ipad pro 11 koszt 3300 zł
https://allegro.pl/oferta/ipad-pro-256gb-11-wybor-kolorow-klasa-a-12597127474

Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań piszcie do mnie na Facebooku pod tym postem:

Post na Facebooku ⬅️ klik

wwww.danielwlodarski.com

Wiecej informacji o mnie: www.danielwlodarski.com/about

Dzięki za przeczytanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *