Wymyślanie postaci.

WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ

WRÓĆ DO STRONY BLOGA


Bardzo ważnym aspektem związanym z pracą nad ilustracją dla dzieci jest projektowanie postaci występujących w tekście oraz ich zilustrowanie. Sprawa jest na tyle ważna, powiedział bym wręcz kluczowa, ponieważ ilustracja głównego bohatera przewija się przez większą część książki.

Czasami mam wrażenie, że główna postać przesyca książkę i nie daje od siebie odpocząć. Miałem taką sytuację ilustrując Króla Maciusia Pierwszego. Charakterystyczna postać- nasz król Maciuś siedział, myślał, jechał, był smutny, cieszył się, Maciuś na tronie, Maciuś w więzieniu, Maciuś rozdaje czekoladę, Maciuś jedzie na wojnę. Maciuś, Maciuś, Maciuś. Sukcesywnie rysowałem kolejne Maciusie, aż tu nagle patrząc na poprzednie ilustracje, gdzieś zacząłem zmniejszać Maciusia- stosując widok ogólnego planu i skupiając się w pewnym momencie na sytuacji, która miała miejsce w tekście, dość ważnej sytuacji rozdawania czekolady. Wiedziałem, że Pani redaktor przykazała, że to Maciuś ma być zawsze w centrum uwagi, że jest główną postacią i mam poprawić tą oraz kilka innych scen, w których Maciuś był ważny ale jednak nie najważniejszy. Zaprotestowałem argumentując, że nie zawsze główna postać musi skupiać uwagę czytelnika, czasami można od niej odpocząć, zmniejszyć jej WIELKOŚĆ i pozwolić czytelnikowi zainteresować się sceną. Niestety w tym wypadku ilustrator książek poległ w swojej argumentacji. Nie mogłem kontynuować prac, gdzie Maciuś w każdej scenie podkreślał swój ogrom i główną rolę- rozmiarem na ilustracji. Będę konsekwentny w swoim rozumowaniu, nie w każdej ilustracji postać musi zawierać 1/2 miejsca przeznaczonego na ilustrację.

projektowanie postaci

Ilustrator książek ma nie lada wyzwanie gdy musi uporać się z charakterystyczną postacią, która jednocześnie nie może wyglądać jak brand hero, nie przypominać jednej z już wykonanych postaci, być oryginalna, rozpoznawalna, miła i przyjemna w odbiorze. Przeważnie ilustrator książek tworzy kilka ilustracji głównego bohatera po czym wybiera najlepiej prezentującą się postać. Czasami na drodze eliminacji przez redaktorkę lub osobę, która zamawia ilustrację wychodzą zabawne i adekwatne postacie, innym razem mało trafni faworyci.


W każdym bądź razie najlepiej wyglądają postacie, które powstają bez majstrowania w głowie ilustratora lecz czasami fajne efekty można uzyskać współpracując lub słuchając siebie nawzajem. Ciekawe ilustracje dla dzieci wymagają poświęcenia.

Jedno jest pewne. Wymyślanie głównego bohatera do książki dla dzieci nie jest prostym zadaniem ale na pewno daje mnóstwo satysfakcji, tak jak mój Maciuś, który lubił być wielki 🙂

Przy tworzeniu postaci nie zapominajmy o kilku rzutach poza frontem, to znacznie ułatwi pracę nad pełną ilustracją, gdy już mamy wybraną odpowiednią wersję.

Tym oto powyższym stworzeniem kończę swój wywód :).

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *