Rodzaje i podział ilustracji


Ilustrator i projektant

Istnieje dość szeroki obraz tego czym jest ilustracja. Poniżej przedstawiam główne techniki oraz style tworzenia ilustracji oraz opisuję przeznaczenie i rodzaje ilustracji.


********Strona główna *******

Projektowanie postaci

Ilustracja

Głównymi terminami które są często mylone jest: ilustrator i projektant. Przydało by się usystematyzować te nazwy. Ilustracja to rysunek, obraz lub wydrukowane dzieło sztuki, które wyjaśnia, objaśnia, oświetla, wizualnie przedstawia lub ozdabia napisany tekst, który może mieć charakter literacki lub handlowy. Ilustracja jest ściśle związana z tekstem. Ilustracją nie są piktogramy, ikony, znaki, obrazy w galeriach sztuki, nadruki na kubkach czy graficzne elementy w grach. Ilustracja nie wystepuje sama w sobie ale ściśle współgra z tekstem.


Podział ilustracji

Ilustracje dzielimy ze względu na:
I) Technikę i styl wykonania.
1) Ilustracja tradycyjna
a) drzeworyt i miedzioryt
b) wytrwanie metali
c) ołówek
d) węgiel drzewny
e) litografia
f) akwarela
g) akryl
h) gwasz
i) kolaż
j) tusz
h) mixmedia
2) styl nowoczesny
a) ilustracja cyfrowa
– rastrowa
– wektorowa

II) Przeznaczenie i rodzaje ilustracji.
1) Ilustracja prasowa
2) Ilustracja książkowa
3) Komiksy
4) Reklama
5) Koncept art


Projekt graficzny

Projekt graficzny to komunikat wizualny służących do przekazywania informacji określonym odbiorcom.

Projektant graficzny tworzy: loga, piktogramy, branding, typografię w tym fonty, GUI, rysunki techniczne. Jednym słowem, projektant graficzny przekształca przekaz językowy w graficzny odpowiednik.

Nie będę się rozpisywać odnośnie projektowania graficznego, bo jest to bardzo szeroka dziedzina- jeszcze szersza niż ilustracja.


Technika i styl tworzenia ilustracji daje dużą dowolność. To od ilustratora zależy którą technikę i styl wybierze. Przeznaczenie i rodzaj ilustracji kształtuje rynek oraz zapotrzebowanie w danej branży. Czasami rynek prasowy jest tak przesycony, że ilustrator otrzymuje wyłącznie propozycje reklamowe. Być może styl jego prac jest na tyle atrakcyjny, że zainteresował inną powiązaną branżę. Dzieje się tak bardzo często. Kilkanaście razy do roku otrzymuję propozycję stworzenia projektu postaci. Według mnie jest to w większości praca projektowa, pomimo, że wymaga narysowania postaci w oparciu o pełen opis. Projekt postaci czyli tzw brand hero są wykorzystywane w reklamie oraz strategii marketingowej danej marki. Pomimo, że tworzę ilustracje do ksiązek dla dzieci tego typu projekty są miłym przerywnikiem. Tak samo traktuję tworzenie grafik do gier oraz elementów graficznych pod animacje.
Są to jednak zajęcia dodatkowe i nie są one ilustracjami do książek.


Ilustracją nie są też nadruki na koszulkach, kubkach, obrazy do powieszenia na ścianę, wzory tapet, kartki okolicznościowe, mapy, ikony w aplikacjach mobilnych, plakaty społeczne i propagandowe. W tym przypadku nie ma skrótów myślowych oraz własnych interpretacji różnych pojęć.


Łatwo można dać się wprowadzić w błąd, właśnie prze zmylenie pojęć, bo osoba, która zawodowo ilustruje książki nie tworzy przecież ikon i piktogramów oraz brandingu firm. Również odwrotnie, osoba, która tworzy nadruki na kubki oraz plakaty i obrazki do pokoju dziecka nie stworzy ilustracji do książki w pełni profesjonalnie tak jak wyspecjalizowana ilustratorka książek dla dzieci.


Praca z tekstem, jego zrozumienie, etap tworzenia świata i kompozycji, który jest narzucony przez tekst literacki lub problematykę zawartą w artykule wymaga od ilustratorki innego rodzaju zaangażowania niż obraz malowany akwarelą, który ma być wzorem na tkaninę. To różne specjalizacje i ciężko je połączyć. Nie jest to jednak niemożliwe. Są osoby, które świetnie radzą sobie z ilustracją ksiażkową i tworzeniem nadruków na odzież. Zawdzięczają to ciężkiej pracy i ciągłemu poszerzaniu swoich umiejętności i specjalizacji. Ilustratorka tworząca ilustracje do książek, która projektuje plakaty, rysowniczka koncepcyjna tworząca ilustracje do prasy, wszystko da radę połączyć, jeśli tylko mamy odpowiednie umiejętności i zaangażowanie.


Specjalizowanie się w jednej dziedzinie w czasach, które wymagają elastyczności nie jest dobre. Dobre nie jest też mylenie różnych dziedzin sztuki użytkowej, a z własnych doświadczeń wiem, że sporo osób wprowadza w błąd klientów poszukujących ilustracji do książek, grafiki do gier lub animacji, obrazków na kubki, czy projektów nadruków na odzież. Warto znać rodzaje oraz podział ilustracji oraz technikę i styl wykonania aby nie mylić piktogramu na drzwiach WC z ilustracją do artykułu prasowego, oraz wiedzieć co tworzymy jako twórcy i nie strzelić gafy.

Projektowanie postaci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *