Jak wydać książkę dla dzieci.


Wydawanie własnej książki dla dzieci to spełnienie marzeń nie jednego pisarza debiutanta. Jest jednak cały szereg pytań. Czy moja książka nadaje się do wydania? Jak wydać książkę dla dzieci i czy wydawnictwo będzie nią zainteresowanie? Możecie się nawet zastanawiać, jak napisać książkę.

***Strona główna bloga***

********Strona główna bloga*******

Jak wydać książkę dla dzieci?

Droga od pomysłu do gotowej książki nie jest wcale taka trudna. Trochę samozaparcia, dyscypliny, pisarskiego zacięcia, setki przeczytanych książek, lata treningu, szlifowanie warsztatu, może jakieś kursy, znajomość innych książek na rynku, a na końcu okazuje się, że nikt nie jest zainteresowany naszą książką.

Jak wydać książkę dla dzieci

Czy moja książka nadaje się do wydania?

Możliwe, że książka jest nieciekawa, nasze pisanie to grafomaństwo lub twoja książka nie wpisuje się w profil wydawnictwa, albo wydawnictwo nie jest zainteresowane nową współpracą mając setki innych książek, które są zaplanowane w kolejce. Możliwe też, że mail gdzieś utknął niezauważony, bo wydawnictwa otrzymują wiele nowych propozycji każdego dnia.

Jeśli nasz warsztat pisarski jest wzorowy, pomysł na książkę świetny, inspirujący i jeszcze czegoś takiego nie było, to z pewnością szansa jest duża. Dodatkowo jeśli nasze opowiadanie zbiera dobre recenzje nie tylko w kręgu znajomych i przyjaciół ale wśród profesjonalnych redaktorów i korektorów, którzy recenzują naszą książkę, to nasze szanse rosną i całkiem prawdopodobne, że książka zostanie wydana w standardowym modelu wydawniczym przez wydawnictwo i będziecie mieli swój upragniony debiut. Co jednak, gdy tak się nie dzieje?

Jeśli pominęliście któryś etap, pamiętajcie: Książka bez redakcji, korekty oraz bez recenzji jest niedokończona. To wielki błąd. Warto skorzystać z profesjonalnej analizy doświadczonej redaktorki, np „Tosiewyda„, która nie tylko oceni warsztat ale i wartość naszej twórczości.

Wydanie własnej książki

Jak wydać książkę dla dzieci i czy wydawnictwo będzie nią zainteresowanie?

Możliwe jest, że nie wysłaliście tekstu do wystarczającej ilości wydawnictw, lub nie przypominacie się co kilka miesięcy. Czasami trzeba zapukać kilka razy zanim drzwi się otworzą. Należy pamiętać, że rynek wydawniczy ciągle się rozwija i powstają nowe wydawnictwa, które jeśli są trudne do znalezienia w wyszukiwarce, z łatwością znajdziecie je w social mediach jak Instagram lub Facebook. Tekst książki powinien być wysłany mailem do wydawnictw w formacie Word lub lekkiego pdfa. Adres skrzynki mailowej znajdziecie na stronie wydawnictwa. Mamy wiele wspaniałych wydawnictw jak choćby Nasza Księgarnia, Literatura, Bajka, Olesiejuk, Dwie Siostry, Nowa Era i dziesiątki innych, tych większych i mniejszych.

Wydanie książki metodą tradycyjną w wydawnictwie.

Jeśli wszystkie środki zawiodą i jesteście już sfrustrowani i źli brakiem odpowiedzi ze strony wydawnictwa, to lepiej darujcie sobie dalsze starania. Oczywiście to żart. Debiut jest tylko dla cierpliwych, a z kolejnymi książkami wcale nie jest łatwiej. Nie macie znanego nazwiska i bardzo ciężko wyróżnić się z tłumu, to normalne, sami kupujemy książki znanych autorów. Jednak znamy wiele historii gdzie z książki, której nikt nie chciał zrodziła się cała seria wspaniałych bestsellerów. Nie ma róży bez kolców dlatego trzeba próbować dalej.

Jeśli czujecie się na siłach aby udźwignąć marketing, zlecenie druku oraz poszukiwania ilustratora, możecie pokusić się o selfpublishing, to też dobra droga aby wydać własną książkę dla dzieci. Musicie jednak wiedzieć, że są wydawnictwa które spróbują naciągnąć was na wydruk książki u siebie. Piszę wydruk, bo wydawnictwa te nie są wydawnictwami, a zwyczajnymi vanity, które poza wydrukiem nie robią marketingu, sprzedaży, dystrybucji, ani nawet oceny tekstu. To pułapka, oszustwo i naciąganie niedoświadczonego autora na koszty.

Jak wydać książkę dla dzieci

Wydanie książki w modelu selfpublishing.

Selfpublishing jest coraz popularniejszy, a książki wydane w tym modelu przebijają się do prasy i telewizji. Co musicie wiedzieć o selfpublishingu? Tu za wszystko odpowiadacie sami i jednocześnie ponosicie koszt druku, składu, redakcji, wykonania ilustracji. Z drugiej strony cały zysk ze sprzedaży wędruje do was. Jest to tak samo bezpieczny model wydawniczy jak tradycyjne wydanie przez wydawnictwo, jednak wymaga nie tylko wspaniale napisanej książki, która ma unikatowe wartości i wyróżnia się spośród innych ale funduszy, planowania, zadbania o stronę internetową, udzielania się w social media. Nie każdy jest gotowy na tyle wyrzeczeń. Większość autorów uwielbia pisać ale nie mają głowy aby zlecić ilustracje czy skład książki oraz dbać o promocję czy zajmować się dystrybucją. Dla tych autorów pozostają próby zaistnienia w wydawnictwie. Dla wytrwałych selfpublishing może być ciekawą alternatywą.

Aby wydać książkę metodą selfpublishing lub mówiąc po polsku, własnym sumptem, tekst powinien być po korekcie oraz po redakcji. Musimy też wiedzieć jaki format będzie odpowiedni dla naszej książki oraz czy planujemy książkę w miękkiej czy w twardej oprawie lub kartonową. W pierwszej kolejności szukamy drukarni aby umówić druk oraz otrzymać specyfikację druku, oraz wymiar okładki. Tworzymy stronę i sklep internetowy. Musimy znaleźć ilustratora książek dla dzieci i zlecić wykonanie ilustracji lub ilustracji, okładki, składu książki wraz z przygotowaniem do druku. Szukając ilustratora zwracamy uwagę czy styl, w którym tworzy ilustrator będzie odpowiedni dla naszej książki. Warto aby warunki współpracy były jasno określone na samym początku. Gotową, zilustrowaną książkę przesyłamy do drukarni. Dystrybucję możemy zlecić zewnętrznej firmie, a o promocję musimy zadbać sami. Sporo tego.

Wydanie książki selfpuishing

Jak widzicie wydanie własnej książki dla dzieci to cały szereg działań i jedynie dwie opcje. Jedna czasochłonna ze względu na ilość maili wysłaną wydawnictwu oraz oczekiwanie na odpowiedź. Druga związana z naszym zaangażowaniem i ilością pracy którą musimy wykonać poza napisaniem książki.

Jeśli szukacie ilustracji do swojej książki możecie odwiedzić moją stronę lub setki innych na behance, Instagramie czy Facebooku. Poza tym zajmuję się składem tekstu, layoutem stron, przygotowaniem książki do druku oraz tworzeniem materiałów marketingowych w trakcie prac nad ilustracjami w tym animacjami.

Jak wydać własną książkę dla dzieci

Mam nadzieję, że wszystko ułoży się po waszej myśli i uda się wydać dla dzieci w wydawnictwie lub metodą selfpuishing. Nie poddawajcie się w swoich staraniach, wtedy nagroda będzie smakowała jeszcze lepiej.

Tu znajdziesz 1 część artykułu

2 myśli na temat “Jak wydać książkę dla dzieci.”

  1. Piotr pisze:

    W trakcie czytania Twojego tekstu poczułem, że bajki Twojego autorstwa też byłyby tak ciekawe, jak ilustracje, które tworzysz. Nie wiem, czy to przez to, że czytasz sporo bajek, ale pomyśl… może warto spróbować 🙂

    Sam zastanawiam się, jak to będzie, gdy skończę swoją książkę i wiem, że może być różnie, w czym tylko mnie utwierdziłeś. Nie zniechęciłeś jednak, bo też nie taki był cel tego wpisu, prawda? Wręcz przeciwnie, jedynie utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że warto zrobić wszystko, jak trzeba, bez dróg na skróty. A takim skrótem byłoby z pewnością stwierdzenie, że mój tekst jest doskonały i żadnej korekty nie potrzebuje. Potrzebuje i to solidnej, bo pisząc książkę, z czasem przestaje się widzieć pewne jej elementy i trudno spojrzeć na nią świeżym okiem.

    Dzięki za te przemyślenia. Życzę Ci wielu wspaniałych współprac, a jeśli nie uda mi się samemu ogarnąć tematu ilustracji do moich książek, z pewnością dowiesz się, że szukam ilustratora 🙂

    1. Daniel pisze:

      Dziękuję za miłe słowa. Czasami mam wrażenie, że krzyczę w studnię ale twój komentarz tylko utwierdza mnie w przekonaniu jak ważne jest dzielenie się swoimi spostrzeżeniami z innymi którzy tworzą kreatywne rzeczy.

      Najpiękniejsze jest to, że każda twórczość dorasta wraz z nami. Im więcej przeczytanych książek, napisanych opowiadań, zilustrowanych historii, tym większa kreatywność i upór w dążeniu do doskonałości. Doskonałość jednak wciąż umyka ale to nas kształtuje.

      Trzymam kciuki za twoją twórczość 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *