„Szukam ilustratora” Czyli od poszukiwań do realizacji książki.
Wiele osób jest zainteresowanych ilustracjami do bajek, są to zwłaszcza wydawnictwa książkowe, oraz wydawnictwa gier planszowych. Jednak nie tylko. Dużo prywatnych klientów poszukuje ilustratora i sam niejednokrotnie otrzymuje wiadomości typu: „szukam ilustratora który stworzy ilustracje do bajek”. W większości są to publikacje typu self-publishing jak opowiadanie czy wiersze dla dzieci. Często jestem proszony aby stworzyć materiały promocyjne, plansze edukacyjne, plakaty, okładki lub inne materiały graficzne. Specjalizuję się w ilustracji dla dzieci dlatego najczęściej przyjmuję zlecenia z pokaźną liczbą ilustracji lub projekt postaci, które wymagają większego nakładu pracy i gdzie projekt trwa dłużej. Mam dzięki temu satysfakcję i zżywam się z tym co robię. Każda specjalizacja jest inna i wymaga określonego podejścia. Nie tworzę pojedynczych ilustracji i ilustracji okolicznościowych bo nie lubię „szybkich prac”
Ilustrator, grafik i rysownik są poszukiwani ze względu na fakt, że estetyczny przekaz wizualny trafia do wymagającego odbiorcy, przekaz ten jest czytelny, prosty i cieszy oko. Warto wspomnieć o tym, że przeważnie z konkretną propozycją piszą osoby, które wcześniej obejrzały portfolio ilustratora lub jego social media. Z przeznaczeniem ilustracji wiąże się styl w jakim została ona wykonana. Inny styl ma ilustracja do magazynu, inaczej będzie prezentował się kalendarz czy kartka okolicznościowa a jeszcze inaczej książka dla dzieci czy ilustracja okładkowa lub ilustracja na social media. Nie każdy styl sprawdzi się przy konkretnej realizacji. Ważna jest grupa docelowa oraz branża z której przychodzi klient.
Dobra polska ilustracja sprawia, że świat staje się ładniejszy. Ilustracje do bajek to obecnie nie tylko karykatura i kreska Disneya, a polscy ilustratorzy tworzą w naprawdę rozmaitych stylach. W ostatnim czasie polska ilustracja zyskuje na wartości w Polsce i za granicą. Jesteśmy docenianiani, a ilustratorka i ilustrator to zawody coraz bardziej prestiżowe, dla osób potrafiących tworzyć piękne ilustrowane przekazy.
To nieprawda, że „kiedyś to było”, takie myślenie jest błędne. Polska szkoła ilustracji rozkwitła i zachwyca coraz nowym przekazem i designem. Wystarczy przejrzeć portfolio ilustratora aby zobaczyć, że styl i bogactwo ilustracji jest na naprawdę wysokim poziomie, zwłaszcza gdy mówimy o polskich ilustratorach z kilkunastoletnim stażem.
Ilustracja się rozwija, kiedyś ilustrator szukał wydawnictw, dziś dzięki bogatemu rynkowi coraz częściej to klient szuka ilustratora, a to też zadanie nie łatwe. Jest sporo nowych osób które próbują swoich sił jako grafik, ilustrator, rysownik. Dużym wydawnictwom i doświadczonym redaktorom przychodzi to łatwo, przeglądają portfolio ilustratora i już wiedzą że to właściwa osoba. Klient indywidualny skazany jest na przemierzanie buszu przekazów wizualnych, ilustracji i grafik na:
Polscy ilustratorzy są rozchwytywani, często nie mają wolnych terminów i sami wybierają interesujące ich projekty. Osoby z mniejszym doświadczeniem często przyjmują wszystkie zlecenia i realizują je lepiej lub gorzej nabywając w ten sposób doświadczenie przydatne w dalszym rozwoju. Warto mieć na uwadze, że przeglądając prace ilustracyjne należy patrzeć nie tylko na ładne obrazki ale na zrealizowane gotowe fizyczne projekty w formie druku. Luźne prace tworzone dla siebie są dobre bo dają artyście wolność twórczą, są to wyselekcjonowane najlepsze ilustracje danego artysty. Komercyjne projekty wymagają już doświadczenia, a wraz z nim idzie lepsza jakość oraz większy wydatek. Chodzi bowiem o to żeby trafić w gust klienta i zaspokoić rynek nie własne ambicje. Współpraca to umiejętność słuchania, kompromisy, doświadczenie i nie tylko zamknięta dziedzina jaką jest ilustracja. Ilustrator powinien umieć doradzić, dobrać krój pisma, zaprojektować layout okładki czy przygotować publikacje do druku.
Komu więc powierzyć daną realizację? To zależy od naszego gustu, umiejętnych poszukiwań, w tym wnikliwego przeglądania portfolio, budżetu i czasu, wszystko po to aby nasze oczekiwania względem ilustracji zostały zaspokojone. Warto w komunikacji zaznaczyć na czym nam zależy, sporządzić porządne wytyczne i określić interesujący nas styl. Przede wszystkim należy postawić jasno swoje oczekiwania, sporządzić dobrą umowę i „zaklepać termin wykonania” żebyśmy w przyszłości nie byli rozczarowani. Resztę rzeczy zawsze można dogadać.
2 część artykułu.
Owocnych poszukiwań.
Witam!
Przeczytałam wczoraj wieczorem wszystkie posty. Czytało się świetnie i aż żałowałam, że nie ma ich więcej. W trakcie przyszła refleksja, że to już najwyższa pora wrócić do rysowania. A dziś powstaje seria obrazków z ośmiornicą ( nie mam pojęcia dlaczego akurat ona :D). Popchnął mnie Pan do działania!
Cieszę się że moje skromne słowa mają taką moc. Życzę mnóstwa weny i trzymam kciuki za postępy 🙂