Zawód ilustrator/ ilustratorka. Czy to opłacalne?
Dla jednych spełnienie marzeń i niewyobrażalne doświadczenie, dla innych droga przez mękę i rysowanie w kółko tego samego.
Ilustrowanie może być też przyjemne, łatwe i opłacalne lub wyglądać jak syzyfowa praca i wypalić zawodowo. Zarobki potrafią wynagrodzić poświęcenie lub spowodować ogromną frustrację. Wszystko zależy od nas samych.
***Strona główna bloga***
***Strona główna bloga***
Styl życia
Początkowo zawsze jest słomiany zapał, niewyczerpalne pokłady energii i ambicji, zlecenia są nieregularne, a stawki niskie i adekwatne do umiejętności, później jest rozwój lub gorzkie rozczarowanie. Ot życie, jak w każdym przedsięwzięciu. Tu jednak możemy liczyć wyłącznie na siebie. Nigdy nie zatrudnicie pracowników i nie stworzycie firmy. Nie będziecie doglądać działalności wypoczywając na tropikalnej wyspie. Jak to przy jednoosobowej działalności gospodarczej możecie być cały dzień w pracy lub pracować 4 godziny dziennie. Opłacalność wynika z samodyscypliny, umiejętności, stylu, konsekwencji, poświęcenia, rozpoznawalności, popytu. To wszystko buduje się latami. To nie dieta, to styl życia.
Bycie ilustratorem/ ilustratorką, to obowiązki i przyjemności. Obowiązki to tworzenie portfolio, zdobywanie klientów, budowanie rozpoznawalności, rysowanie. Przyjemności płyną z pracy, flow i wynagrodzenia.
A jak to jest z tym wynagrodzeniem?
Tworzenie dla siebie, a dla kogoś to dwie różne rzeczy. Życzę wam aby każdy miał taką samą satysfakcję ilustrując dla kogoś, co rysując dla swojej przyjemności. Jest jednak pewien etap który powoduje rozterkę. To przeskoczenie z rysowania dla przyjemności do pracy komercyjnej.
Pojawiają się oczekiwania, obawy i zapłata za pracę. Ile powinno wynosić wynagrodzenie za naszą pracę? To najczęstsze pytanie początkującego ilustratora i ilustratorki . Odpowiedź nie jest wcale taka prosta.
Stawki
Stawki za ilustracje, całe zlecenie i konkretne jego elementy bywają różne w zależności od projektu, ilości ilustracji, stopnia skomplikowania, ilości detali, czasu potrzebnego na jego stworzenie. Każde zlecenie jest inne, pomimo, że niektóre są podobne. Czasami słyszy się, że dla różnych wielkich firm czy prywatnych osób stawki potrafią mieć znaczną rozbieżność. Proponuję jednak nie gwiazdorzyć i brać wszystko jak leci oraz traktować każdą osobę jedną miarą. Normalnie, zwyczajnie, po ludzku, tak na początek. Jeśli napisze do was wielka firma, gratuluję, bo to oznacza, że jesteście wybitni. Jeśli napisze do was ktoś z OLX bo potrzebuje baneru też dobrze.
Początkowo swoją pracę wycenia się ciężko, nie mamy żadnej wiedzy, porównania, nie robilismy takich zleceń. Więcej na temat wyceny pisałem tutaj:
https://ilustracjedladzieci.com/wycena-dla-tworcow/
Dodam do tego, że najlepiej podać przedział cenowy, a dokładną wycenę podać po zapoznaniu się z briefem z wytycznymi.
Im więcej i lepiej pracujemy tym zawód ilustrator staje się bardziej opłacalny. To niestety nie prawda. Sporo zależy od naszego stylu, doświadczenia, szczęścia, ogarnianiu portali typu oferia, fieverr, upwork, Fb, Instaram, LinkedIn, etyki pracy, oraz tego jak się staramy i ile pracujemy.
Bardzo ważne jest portfolio.
Górna granica zarobków to wielka niewiadoma. Jedni mają 15 inni 25k
Jednak standardowo zarobki oscylują w granicach 4-8k/ msc.
Dolnej granicy nie ma.
Rozczarowani? Ale od czegoś trzeba zacząć aby stać się najlepszym.
Kto jest wśród elity najlepszych? Są różne rozpiski, na niektóre ciężko się dostać, inne są wybiórcze. Nie należy mylić najlepszych ilustratorów i ilustratorek z najlepiej zarabiającymi.
Najlepsi
Najlepsi zdobywają nagrody i wyróżnienia. Brawa dla nich, wkładają wiele pracy i serca w swoją twórczość. Tu lista za 2021 rok
https://www.bolognachildrensbookfair.com/en/highlights/awards/bolognaragazzi-award/bolognaragazzi-award-2021-winners/10903.html
Można też skorzystać z Wikipedii
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polscy_ilustratorzy
Większość z tych ilustratorów niestety już nie ilustruje.
Lub polskiej ilustracji.
https://polskailustracjadladzieci.pl/ilustratorzy/
Ale brakuje tu choćby Pawła Pawlaka, czy Piotra Sochy.
Albo empikowej podpowiadajki: www.empik.com/najlepsi
Czy wszystkim z powyższych list się opłaca i zarabiają kokosy? Z pewnością nie. Każdy ma inną historię i jest na innym etapie rozwoju, reprezentuje inny styl, szkołę i poziom. Jedni mają mnóstwo klientów przy minimalnym wysiłku i po prostu robią swoje, inni tkwią bezskutecznie w pułapce social mediów, wciąż walcząc o nowych klientów, jeszcze inni pracują wyłącznie dla wydawnictw lub tworzą własne książki. Ile ludzi tyle historii, wszystkich jednak trzymają rachunki do opłacenia.
Kiedy się opłaca?
Kiedy opłaca się zostać ilustratorem?
Jest kilka etapów.
1) Jeszcze nie masz zleceń.
Ale bardzo mocno wierzysz w siebie, nie poddajesz się przeciwnościom, słuchasz krytyki oraz skorzystasz z kilku chaotycznych porad z internetów.
2) Jakieś zlecenia się trafiają.
Pracujesz na etacie, ogarniasz internety, social media, rysujesz, zdobywasz pochwały za swoje ilustracje i masz jakieś zlecenia.
3) Gdy zdobywasz zlecenia, jesteś zdyscyplinowany, konsekwentny, wciąż się rozwijasz, a ilość zleceń i zarobków z nich powoli goni zarobki z etatu.
4) Gdy masz zlecenia na minimum 5 miesięcy.
Czy to się opłaca?
Gdy hobby staje się pracą, wciąż może zostać twoim hobby ale nie oszukujmy się, mała w tym szansa. Ilustrowanie to mała działalność gospodarcza. To wyrzeczenia, czynności okołorysunkowe jak social media, umowy, maile, to ciągła huśtawka, to flow.
Czy czujesz się ilustratorem/ ilustratorką ? Czy rysujesz kilka razy w tygodniu i przynosi ci to radość? To znaczy, że jesteś na dobrej drodze i być może kiedyś okaże się nie tylko przyjemne i relaksujące ale i opłacalne, a jak bardzo to zależy od ciebie.
Jesli widzisz wyłącznie wyrzeczenia i poświęcenie to być może odnajdziesz się w czymś innym, co sprawia Ci przyjemność.
***Strona główna bloga***
Apple pencil Best brush for procreate brand hero Brush Brushes Brush for procreate Daniel Włodarski grafika ilustartor książek dla dzieci ilustracja ilustracja dla dzieci ilustracje ilustracje dla dzieci ilustracje do bajek ilustracje do książek ilustrator Ilustratorka ilustratorka książek Ilustratorka książek dla dzieci ilustrator książek Ipad Ipad brush Ipad pro Jaki ipad Jaki tablet jaki tablet do rysowania Jaki tablet wybrać Jak wydać książkę Jak wydać książkę dla dzieci Najlepsze pędzle do Procreate postać Procreate Procreate brush Projektowanie postaci Projekt postaci Pędzle Pędzle do Procreate rodzaje i podział ilustracji ryba rysunek szkic szkicowanie Wydanie książki selfpuishing Wydanie książki w wydawnictwie Wydanie własnej książki
Od jakiegoś czasu Cię obserwuję na Facebooku i chciałabym Ci podziękować za wszystkie teksty, które piszesz i każdy post, w którym dzielisz się swoją twórczością. Jesteś dla mnie inspiracją by się rozwijać, tworzyć dalej. Z każdej publikacji wyciągam dla siebie jakąś korzyść, od strony technicznej lub merytorycznej. Mogę spytać czy jesteś zadowolony z iPada i procreate? Jestem od krok od zamówienia 12,9 cali i wykupienia procreate 🙃. Życzę powodzenia, sukcesów i wielu ciekawych zleceń, pozdrawiam ☺️
Cześć. Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się że mój blog jest przydatny, gdy tylko mam jakiś ciekawy temat staram się nim dzielić z nadzieją że komuś się przyda.
Z procreate jestem bardzo zadowolony, jest szybki, intuicyjny, pozbawiony wad i bardzo dobrze oddaje rysowanie tradycyjne. Mam nadzieję że tablet już zamówiłaś, jeśli nie to zrób to koniecznie, bo naprawdę warto.